V Parku vojaške zgodovine Pivka odprli razstavi Vojna do konca: reško-tržaška operacija v aprilu in maju 1945, posvečeno zaključnim bojem druge svetovne vojne

8.maj 2025

V Parku vojaške zgodovine v Pivki je bila v sredo, 7. maja 2025, odprta nova razstava Vojna do konca, s katero so se v pivškem muzeju pridružili slavju ob 80. obletnici zmage nad nacizmom in fašizmom v Evropi.

Nova razstava obravnava reško-tržaško operacijo kot največji vojaški spopad v zaledju severnega Jadrana v drugi svetovni vojni. Medtem ko je bila velika večina Evrope v aprilu 1945 že osvobojena nacističnega jarma in je bilo povsem jasno, da so nemški vojski šteti dnevi, so se  v krajih na južnem delu nekdanje rapalske meje razvili  vojaški spopadi neslutenih razsežnosti, s katerimi se ne more primerjati nobena bitka druge svetovne vojne na tem in sosednjih območjih. Šlo je za dokončni obračun, spopad na vse ali nič, v katerega je bilo vključenih več kot 100.000 vojakov na obeh straneh in ki je zahteval blizu 30.000 življenj. Ni šlo več za partizansko bojevanje, ampak za spopad armad, v katerem je poleg pehote sodelovalo tudi topništvo, tanki in letalske enote. V operaciji se je odločala usoda dveh pristaniških mest – Reke in Trsta in sploh slovenskega in hrvaškega nacionalnega ozemlja, ki sta po prvi svetovni vojni krivično pripadla Italiji.

Reško-tržaška operacija se je začela sredi aprila 1945, ko je po razbitju nemških enot v Liki v zaključne boje za osvoboditev Reke in Trsta krenila 4. armada pod poveljstvom generala Petra Drapšina. V srditih bojih na obrambni liniji Ingrid, pri Klani, na Plišu, Gomancah, pri Sušaku in potem v Trstu, na Opčinah ter nazadnje v okolici Ilirske Bistrice je v zadnjih dneh vojne izgubilo življenje ogromno vojakov na obeh straneh.

Poveljstvo IV. korpusa jugoslovanske vojske. Z leve stojijo poveljnik Miloš Šumonja, komisar Većeslav Holjevac in načelnik štaba Stanko Bjelajac. Hrani/Kept by: Mile Bjelajac, Beograd.

Poveljstvo IV. korpusa jugoslovanske vojske. Z leve stojijo poveljnik Miloš Šumonja, komisar Većeslav Holjevac in načelnik štaba Stanko Bjelajac. Hrani/Kept by: Mile Bjelajac, Beograd.

Formalni zaključek reško-tržaške operacije predstavlja podpis predaje 97. korpusa nemške vojske, do katerega po spletu naključij ni prišlo v kateri od tržaških ali reških palač ali na kakšnem drugem izpostavljenem kraju, temveč v preprosti kmečki hiši pri Petrovih v Zagorju na Pivki, ki je tiste dni nudila streho nad glavo štabu IV. udarnega korpusa Jugoslovanske armade. Podpis predaje se je zgodil pred natanko 80 leti 7. maja 1945 ob 6. uri in 4 minute zjutraj.

 

Podpisu predaje ostankov nemškega 97. armadnega korpusa so kot majhne deklice prisostvovale tudi tri sestre Fatur, rojene v Petrovi hiši v Zagorju. Dve od treh sester, ga. Marija Tomšič in ga. Silva Česnik, sta kot še edini priči tistega dogodka skupaj z načelnikom Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnikom Robertom Glavašem prerezali trak in odprli razstavo. Ga. Marija je z ganljivim pričevanjem tudi nagovorila udeležence otvoritvene slovesnosti.

Razstava Vojna do konca: reško-tržaška operacija v aprilu in maju 1945 je sestavljena iz več sklopov. Oris dogajanja druge svetovne vojne od leta 1943, ko se je vojna sreča nagnila v korist zaveznikov, pa do zaključnih bojev, med katere spada tudi reško-tržaška operacija, je predstavljen na šestnajstih zunanjih panojih. Veža paviljona B je simbolno razdeljena na dve polovici; na eni je predstavljen vojaško-strateški vidik spopadov med Reko in Trstom, na drugi pa je osvetljena zgodba Petrove hiše v Zagorju. Razstavo dopolnjujejo tudi vitrine, v katerih so razstavljena neeksplodirana ubojna sredstva, kakršna so uporabljali v reško-tržaški operaciji. Eksponati so del učne zbirke Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Uprave za zaščito in reševanje, s katerimi je naslovljena še vedno prisotna njihova prežeča nevarnost. V vitrinah sta prikazani tudi arheološki raziskavi najdišča Šembije – Breg in grobišča Šembije – Vinograd.

Nova razstava se bo v naslednjih mesecih še nadgrajevala, saj v Parku vojaške zgodovine v naslednjih mesecih načrtujejo, da bodo vsa vozila, kakršna so se na eni ali drugi strani pojavljala v reško-tržaški operaciji, dobila dodatne table s poglobljenimi opisi in fotografijami iz tistega časa. Zatem pa bo postavljena tudi razstava o nemškem železniškem topništvu v Operativni coni Jadransko Primorje.