Otvoritev gostujoča razstava o poljskih vojakih na soški fronti v Parku vojaške zgodovine

22.maj 2025

V Parku vojaške zgodovine je bila v četrtek, 22. maja 2025, na predvečer 110. obletnice začetka bojev na soški fronti, odprta gostujoča razstava Poljski vojaki na soški fronti 1915–1917. razstavo je pripravil Przemysław Jaskółowski iz društva Tradicionalne enote artilerijskega polka cesarsko-kraljeve trdnjave št. 2. barona Edwarda von Beschija – Krakovska trdnjava, projekt pa se je razvil v partnerstvu med društvom, Parkom vojaške zgodovine, Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije in Veleposlaništvom Republike Poljske v Sloveniji. Direktor Parka vojaške zgodovine, mag. Janko Boštjančič, je v svojem nagovoru izpostavil pomen opominjanja na strahote in trpljenje, ki ju prinaša vojna, ter se ob koncu posebej zahvalil kustosu Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije dr. Marku Štepcu, ki je koordiniral potek projekta.

Razstava prikazuje vlogo poljskih vojakov, ki so se med prvo svetovno vojno borili v vrstah avstro-ogrske vojske na območju današnje zahodne Slovenije. V dvanajstih krvavih bitkah na jugozahodni fronti je življenje izgubilo več kot 22.000 pripadnikov poljskega rodu, kar predstavlja najmanj četrtino vseh padlih poljskih vojakov v prvi svetovni vojni.

Avtor razstave, Przemysław Jaskółowski, neutruden raziskovalec vojaške zgodovine, je v svojem govoru strnil nekaj misli o junaštvu in trpljenju poljskih vojakov, ki so od blizu spoznali slovenske vasi in trge ob Soči ter na Krasu.

Zbrane udeležene je nagovoril tudi Szymon Białek, konzul Veleposlaništva Republike Poljske v Sloveniji, s katerim Park odlično sodeluje že več let. Prisotni so bili tudi predstavniki lokalne skupnosti in Slovenske vojske, posebno težo dogodku pa je dala prisotnost namestnika poveljnika sil Slovenske vojske polkovnika Igorja Šepca, ki je razstavo odprl. Sočasno je v Parku namreč potekal družinski dan 10. izvidniškega bataljona Slovenske vojske, čigar pripadniki so tekom celega dne predstavljali tudi svoje delovanje, opremo in poslanstvo. Ob zaključku prireditve je sledilo še vodenje po razstavi in družabno srečanje v znamenju poljsko-slovenskega prijateljstva.

Razstava je na ogled v veliki dvorani Parka vojaške zgodovine, dopolnjuje pa jo razstava Naši strelci: poljske legije med prvo svetovno vojno 1914–1917, ki je bila v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije odprta že lani. Vabljeni!