Med 29. septembrom in 4. oktobrom je v Londonu potekala letna strokovna konferenca združenja ICOMAM. Mednarodno združenje vojnih in vojaških muzejev ICOMAM deluje v okviru svetovnega muzejskega združenja ICOM, ki vključuje večino svetovnih muzejev s tega področja. ICOMAM povezuje vojaškozgodovinske muzeje in zbirke orožja s celega sveta s ciljem mreženja muzejskih strokovnjakov na področju vojaške zgodovine, izmenjave znanj ter izkušenj in dvigovanja standardov varstva dediščine. Združenje muzejskih strokovnjakov vodi mednarodni izvršilni odbor. Leta 2022 je bil na jesenski generalni skupščini ICOMAM-a kot predstavnik Srednje Evrope v odbor za 3-letni mandat izvoljen direktor Parka vojaške zgodovine mag. Janko Boštjančič.
Letošnjo konferenco sta organizirala britanski Nacionalni vojaški muzej (National Army Museum) s sedežem v londonski četrti Chelsea ter Kraljeve orožarne (Royal Armouries), ki delujejo na treh lokacijah, in sicer v londonski trdnjavi Tower, Leedsu ter v Fort Nelsonu v Portsmouthu. Gostitelji so opozorili na dejstvo, da dogodek organizirata sicer sorodni inštituciji, ki pa se pomembno razlikujeta glede svoje starosti. Nacionalni vojaški muzej, ustanovljen leta 1960, je namreč eden od najmlajših nacionalnih muzejev, medtem ko je Kraljeva orožarna eden od najstarejših britanskih muzejev, saj njen nastanek sega v 15. stoletje.
Mednarodne konference se je letos udeležilo preko 80 strokovnjakov s celega sveta. Konferenca se je začela s slavnostnim sprejemom v londonskem Towerju. V prvih dveh dneh konference so udeleženci predstavili strokovne referate o konzervaciji eksponatov, razvoju vojaške opreme in orožja, uporabi najnovejših tehnologij v muzejih itd.
Organizatorji so se izjemno potrudili tudi s pripravo študijske ture, ki je obsegala ogled muzejskega depoja Nacionalnega vojaškega muzeja v kraju Stevenage, kjer poleg uporabe najsodobnejših konzervatorskih pristopov do ohranjanja muzejskih predmetov pristopajo tudi z veliko mero pragmatičnosti tako v zbiralni politiki kot tudi zaščiti zbirk.
Sledil je ogled lokacije Kraljeve orožarne v Leedsu. Gre za namensko grajen muzej, ki je bil dokončan 1996, njegova izgradnja pa je stala 42,5 milijonov funtov. V nov muzej je bil preseljen velik del zbirke iz londonskega Towerja. Lokacija v Leedsu je bila izbrana tako z željo po razpršitvi nacionalnih muzejev, s čimer so se odmaknili od koncentracije v Londonu hkrati pa so želeli revitalizirati tudi takrat zapuščeno lokacijo ob Leedskih dokih. Po skoraj 30 letih je očitno, da je bila investicija v nov muzej upravičena, lokacijo si letno namreč ogleda preko 250.000 obiskovalcev, celotno območje pa je zaživelo z novimi razvojnimi perspektivami.
V zadnjem delu študijske ture so si udeleženci konference ogledali ostanke gradu Kenilworth in muzejski kompleks v Bletchley Parku, kjer je med drugo svetovno vojno potekal ključen del operacije Ultra, v okviru katere so zlomili šifro Enigme in tako bistveno pripomogli k poteku in izidu vojne. Strokovne oglede so zaključili na gradu Windsor, ki je tudi ena izmed kraljevih rezidenc in t. i. »delovni« grad, ki ga kljub množicam turistov še vedno uporabljajo člani britanske kraljeve družine.
Srečanje je bilo pomembno tudi z vidika vzpostavljanja novih povezav s partnerskimi institucijami in posamezniki, vsekakor pa so se okrepile obstoječe in vzpostavile nove dragocene povezave tudi s tujimi partnerji. Ob tem bi želeli izraziti zahvalo tako ICOMAM-u kot vsem sodelujočim organizatorjem konference, zlasti gospodu Marku Murray-Flutter iz Kraljevih orožarn, ki je ravno v dneh pred konferenco postal viralna senzacija spletnih medijev ter tudi tako muzej in muzejsko zbirko približal generaciji Z.
Konference v Veliki Britaniji sta se udeležila direktor Parka, mag. Janko Boštjančič in Boštjan Kurent, strokovni vodja.